מטריקס רוכשת 50.1% ממניות באבקום

באבקום פועלת בתחום ה-Call Centers ופיתוח תוכנה. מעימאד תלחמי, מייסד החברה, נמסר כי העסקה צפויה למנף את עסקיה ולעזור לממש את התוכנית שלה

חברת מטריקס הודיעה היום (ד’) על רכישת 50.1% ממניותיה של חברת באבקום תמורת 15 מיליון שקל. באבקום שהוקמה ב-2008 פועלת בתחום מרכזי השירות ובתחום פיתוח התוכנה במודל ניר-שור. החברה מעסיקה כ-500 עובדים המועסקים במרכזי "מצוינות" המצויים בעיקר בצפון הארץ ומיועדים לאוכלוסייה הערבית המשכילה באזור. בבאבקום הושקעו עד כה מיליוני שקלים בודדים. החברה נמצאת בבעלותו של עימאד תלחמי, המחזיק ב-85% ממניותיה, ושני בכירים נוספים בחברה מחזיקים ביתר המניות. הכנסותיה של החברה ב-2010 עמדו על 21.5 מיליון שקל והרווח הנקי לאותה שנה הסתכם ב-3.15 מיליון שקל.

רכישת באבקום מחזקת את מעמדה של מטריקס כספקית הניר-שור הגדולה בארץ בתחומי המחשוב. מטריקס החלה לבצע פעילות ניר-שור עם פתיחת פרוייקט תלפיות ב-2005 – פרויקט במסגרתו מעסיקה החברה כעת כ-800 נשים חרדיות. "אנו רואים בחיבור עם חברת Babcom Centers מיזם הבא לחבר בין המוטיבציה הגבוהה והיכולות המוכחות של צעירים בצפון הארץ, בעיקרם מן החברה הערבית, ובין צורכי הלקוחות במודל נירשור", ציין בהודעה מטעם מטריקס מוטי גוטמן, מנכ"ל החברה. תלחמי, מייסד באבקום מסר כי כי החיבור עם מטריקס צפוי לאפשר מינוף של עסקיה של באבקום ולממש את תוכניתה "לספק תעסוקה איכותית ל-5,000 עובדים עד סוף 2014".

עם רכישת באבקום מצטרפת מטריקס למעגל חברות ה-IT שביצעו בשנתיים האחרונות רכישות משמעותית. שוק ה-IT הישראלי מתאפיין בתחרותיות רבה. במהלך 2010 ב-2011 ביצעו החברות הנמנות על מעגל החברות הגדולות בשוק המקומי – נס טכנולוגיות, מלם-תים, טלדור ו-One1 – סדרת רכישות שמטרתן יצירת גידול לא אורגני. נס רכשה את חברת הבינה העסקית גילון תמורת כ-75 מיליון שקל, מלם-תים רכשה את חברת SRL וחברת מרטנס הופמן שירותי מחשוב תמורת כ-15 מיליון שקל, טלדור רכשה את חלקה של מוטורולה בחברת טלדור תקשורת תמורת כ-7 מיליון דולר, ואילו One1 רכשה את החברות כלנית-כרמון והראל טכנולוגיות תמורת סכום כולל של כ-47 מיליון שקל. היחידה שנותרה עד כה מחוץ למעגל הרכישות היא מטריקס – הנחשבת כחברת ה-IT הגדולה בארץ, ובוודאי הרווחית בהן.

רכישת באבקום, אופיינית להתנהלותה של מטריקס הבוחנת בקפידה את הרכישות אותן היא מבצעת. על אף שהיא בעלת הכיסים העמוקים מבין חברות ה-IT הגדולות בישראל נמנעה מטריקס עד כה מביצוע רכישות בשוק הישראלי מאז רכשה תמורת כ-40 מיליון שקלים את חברת הבדיקות טאקט ב-2008. בכירי החברה חזרו במהלך 2009 ו-2010 על המנטרה לפיה ירידת מחירי החברות בעקבות המשבר העולמי אינה ערובה לעסקאות רכש מוצלחות, וכי מטריקס בוחנת בכל עת הצעות רכש המגיעות לשולחנה.

עם זאת, כבר עתה מסתמנת שנת 2011 כשנה שבה יתערער לבסוף האיזון שנוצר בין חמש הגדולות. יעדי הרכש האפשריים מבין החברות הבינוניות בשוק הולכים ומדלדלים לאחר שורה ארוכה של חברות שנרכשו בשנתיים האחרונות. במצב זה הזדמנויות הגידול של חברות ה-IT הגדולות הולכות ומצטמצמות והסיכוי למיזוג אפשרי בין החברות הבכירות הולך וגדל. כניסתן של החברות הבינלאומיות לשוק המקומי מגדיל אף הוא את עומק הכיסים ואת הסיכוי להתרחשותו של מיזוג שכזה. האפשרות כי קרן וקטור האמריקנית תרכוש את השליטה בנס טכנולוגיות מחזקת את השערות אלו, כשהאפשרות שפעילותה של נס ישראל תרכש על ידי אחת מארבע המתחרות נראית כעת כאחת האפשרויות הסבירות ביותר.

מטריקס עצמה, נשלטת כיום על ידי אסקו הפולנית, אחת מחמשת קבוצות המחשוב הגדולות באירופה. האחרונה רכשה ב-2010 את השליטה בקבוצת פורמולה,חברת האם של מטריקס, מידיה של אמבלייז של אלי רייפמן תמורת כ-145 מיליון דולר. אסקו מביאה עמה כיסים עמוקים ותוכניות התרחבות שכבר עתה משפיעות על התנהלותן של החברות הבנות, ומטריקס ביניהן. החברה הפולנית עשויה להיות מעוניינת בהרחבת פעילותה של מטריקס, הפעילה כעת בעיקר בשוק הישראלי, גם בשווקים האירופאיים.

"במטריקס אנחנו לא מבצעים רכישות לשם ביצוע רכישות", ציין בשיחה עם TheMarker לייזי אורן, נשיא ויו"ר החברה. "את הגידול שלנו רואים בשורה התחתונה – ובאבקום אינה החברה האחרונה שאנו מתעתדים לרכוש", הוסיף אורן. "כניסתה של אסקו כבעלת שליטה בהחלט ממנפת את יכולותינו", ציין אורן בהתייחסותו לחברה הפולנית, "אנחנו בוחנים כעת כניסה של שווקים חדשים, בעיקר בתחום הבנקאות המקוונת באירופה – תחומים שקודם לכן דרשו מאיתנו ביצוע השקעות מסוכנות וכיום מתאפשרים על ידי ניצול פעילויותיה של אסקו".

 

אפשר לראות את הכתבה גם כאן

נגישות
AR